Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Історичний інтернет-довідник
Історичний інтернет-довідник
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Попасна

Попасна - місто районного підпорядкування, в адміністративному відношенні підпорядковане Первомайській міській Раді депутатів трудящих. Розташована за 12 км на захід від Первомайська. Населення 30 тис. чоловік. Великий залізничний вузол на лінії Дебальцеве - Куп'янськ Донецької залізниці.
Територія, де пізніше виник населений пункт, була заселена здавна. Найбільш ранні сліди перебування людини в цій місцевості відносяться до епохи міді-бронзи (III - початок І тисячоліття до н. е.). Розкопано кілька курганів з похованнями, що належать до цієї епохи. В околицях міста знайдено також кочівницькі кам'яні баби.
Населений пункт і станцію було засновано наприкінці 70-х років XIX століття під час прокладання Донецької залізниці, що зв'язала Донецький вугільний басейн з промисловими центрами півночі країни. У 1878 році за 4 кілометри від хутора Попасна почалося спорудження станції, яку назвали Попасною. При станції виникло селище з казарм і землянок, в яких селилися робітники. На 1890 рік Попасна вже була зв'язана з великими вузлами і станціями: Дебальцеве, Микитівна, Бахмут, Лисичанськ, а з грудня 1895 року відкрився рух по новозбудованій лінії Лисичанськ-Куп'янськ. Роль цієї залізничної магістралі, що зв'язала Донецький вугільно-металургійний басейн з центральними районами Європейської Росії, швидко зростала. На початку XX століття Попасна перетворилась на залізничний вузол, через який на північ країни відправлялися вугілля і метал, що надходили з сусідніх Алмазнянського і Мар'ївського вугільних рудників. У 1901 році станція Попасна перейшла у відання Катерининської залізниці. Вантажооборот станції швидко зростав. З навколишніх сіл і сусідніх губерній до Попасної на заробітки прибували знедолені селяни, поповнюючи ряди залізничного пролетаріату. В 1903 році в Попасній налічувалось 3735 жителів. Тут були депо, пристанційні склади.
Робітники, які працювали на залізниці, жили в надзвичайно тяжких умовах. Робочий день тривав 12-15 годин. Заробітна плата була дуже низькою. Навіть кваліфіковані робітники одержували не більше 30 крб., а зчіплювачі, стрілочники, обхідники, ремонтні робітники - по 11-12 крб. на місяць. Переважна більшість робітників жила в казармах і землянках. Такі умови життя штовхали пролетарів на боротьбу проти існуючого ладу. Значну роль в об'єднанні залізничних робітників для розгортання революційної боротьби відіграло виникнення в Попасній наприкінці 1904 року соціал-демократичної групи. Вона встановила зв'язок з соціал-демократичною організацією Петровського металургійного заводу в Єнакієвому, де вже працювала підпільна друкарня, друкувались і розповсюджувались прокламації. Одна з листівок, одержаних з Єнакієвого з приводу кривавої неділі в Петербурзі, починалася словами: «Товариші! Згадайте фатальне 9 січня!»
Попаснянська група РСДРП використала листівку під час проведення одноденного страйку-протесту проти кривавої розправи царського уряду над робітниками Петрограда.
Загальний жовтневий політичний страйк 1905 року, що охопив усі станції Катерининської залізниці, в Попасній тривав близько двох тижнів.
Звістка про збройне повстання, що почалося в Москві, дійшла до Попасної на початку грудня 1905 року. 8 грудня розпочався страйк. Робітники паровозного депо, машиністи і службовці всього залізничного вузла кинули роботу. Було створено страйковий розпорядчий комітет та робітничу дружину. Страйкуючі під керівництвом комітету зайняли вокзал і роззброїли поліцію. Робітничій дружині передали зброю, відібрану в поліції, та 80 пік, виготовлених робітниками депо. Було вжито заходів для встановлення на станції і в робітничому селищі революційного порядку.
Щоб створити фонд допомоги страйкарям, комітет запровадив внесок з більш забезпечених робітників - по 80 коп. З цією ж метою було оподатковано місцевих поміщиків, торговців та жителів навколишніх хуторів. Із зібраних 1800 крб. надавалась допомога сім'ям робітників, які найбільше її потребували.
В цей час припинився рух поїздів по всій лінії. Курсували тільки делегатські летучки (поїзд з делегатами від страйкуючих робітників для зв'язку з робітничими організаціями шахт, заводів і сусідніх залізничних станцій)1.
Страйк на станції Попасна тривав до 23-го грудня. Лише після розгрому Московського збройного повстання царський уряд зміг вжити заходів для придушення виступів робітників у Донецькому басейні і на Катерининській