Сторінка 1 з 7
Білолуцьк - селище міського типу, розташоване на правому березі річки Айдар при впадінні в неї річки Білої, за 150 км на північний схід від обласного центру і за 18 км на північ від районного центру Новопскова. З Луганськом сполучений асфальтованого дорогою. Найближча залізнична станція - Солідарна - за 32 км від Білолуцька на колії Валуйки - Кіндрашівська. Населення 6400 чоловік.
Час заснування селища припадає десь на першу половину XVII століття, коли в межиріччі Айдару і Білої зупинились українські поселенці, що прийшли сюди з-за Дніпра. Оскільки ліва притока Айдару -річка Біла - при впадінні утворила вигин, тобто луку, то й воно було назване Білолуцьком. Поселення знаходилося в досить зручному місці. Оточене Айдаром і Білою з обох боків, а також лісами й болотами, село було захищене самою природою від можливих нападів ворогів.
Проте це не врятовувало перших поселенців від небезпеки. В 1643 році на Білолуцьк напали татари, спалили його, пограбували жителів і багатьох погнали в рабство. Ті, що лишились, заснували на правому березі Айдару нове поселення, за яким зберегли колишню назву. На випадок ворожої навали поселенці укріпили містечко, спорудивши навколо нього вал і викопавши рів.
Мешканці Білолуцька не були кріпаками і вперто захищали своє право на волю, підтримували виступи селян проти феодально-кріпосницького ладу. Вони брали участь і в повстанні 1707-1708 рр. під проводом Кіндрата Булавіна. Після придушення повстання, в 1708 році Білолуцьк разом з іншими поселеннями було спалено, а багатьох його жителів страчено. Так, острогозький полковник І, І. Тев'яшов у листі від 6 травня 1709 року, адресованому в приказ адміралтейських справ у Воронежі, писав, що землі від верхів'я вниз до гирла Айдару, «...де поселені були без указу великого государя зайшлі з різних міст люди і в минулому 1708 році за їхні злочини і бунт, що вони бунтували з Булавіним і Голим..., розорені і спалені». Виходячи з цього, він просив передати спустошені землі для заселення служилим людям.
15 травня 1709 року служилі люди Острогозького полку із Землянська та інших міст дістали дозвіл оселятися у верхів'ї Айдару від Закотнинської станиці до слободи Ровеньок. Прибували вони окремими групами на чолі з сотниками.
Проте ця місцевість залишалась мало заселеною. Лише в 1732 році українці з сіл Урива, Гвоздівки, Єндовища, Перлівки, що входили до складу Острогозького полку, заснували під старою назвою містечко заново. Переважну частину переселенців становили селяни і козаки. Серед них були люди різного матеріального достатку. Так, у Білолуцьку оселилися сотник Я. Р. Головинський, старшини, служителі культу.
Під час повторного заселення Білолуцька, в 1732 році, було обмежено особовий склад полків.
Під час військових походів на Крим у 1735-1739 рр. білолуцька сотня прикривала від татар Тор (тепер Слов'янськ), Ізюм і Бахмут (тепер Артемівськ). Під час семирічної війни (1756-1763 рр.) сотня білолуцьких козаків Острогозького полку брала участь у знаменитій Гросс-Єгерсдорфській битві, де російські війська в 1757 році завдали поразки прусській армії.
У 1765 році слобідські козацькі полки, в тому числі й Острогозький, були реорганізовані в регулярні. Переважну більшість козаків царський уряд перевів у розряд військових обивателів і обклав подушним податком. З 1469 чол., що проживали в Білолуцьку, 1410 становили військові обивателі, які за своїм соціальним становищем були близькими до державних селян. Козацьких старшин, що одержали в 1785 році дворянські права, було 8. Решта належала до духівництва, військових у відставці, цивільних осіб та інших. Військові обивателі, що становили переважну більшість населення, займалися хліборобством, деякі з них - садівництвом. Великі плодові сади були в поміщицьких маєтках.
Внаслідок насадження в Росії військових поселень у Білолуцьку розташувались частини Псковського 1-го поселеного ескадрону 2-ї кірасирської дивізії. За даними 1830 року, тут було 486 господарств військових поселенців. Жорстокий режим, нескінченна муштра і непосильна
Дивиться також інші населені пункти району: