ПРИВІЛЛЯ (кол. Асесорське, П'ята Рота, Привільне) - місто (з 1963 р.), підпорядковане Лисичанській міській Раді. Розташоване на правому березі Сіверського Дінця, за 15 км від Лисичанська, за 10 км від залізничної станції Рубіжне. Населення - 12 200 чоловік.
В місті розташовані шахтоуправління «Привільнянське-Північне», шахти «Томашівська-Північна» і «Привільнянська-Південна» (добова потужність усіх шахт - 4 тис. тонн вугілля) та радгосп «Червоне Привілля», який має 1814 га землі, в т. ч. 600 га саду. Господарство спеціалізується на вирощуванні овочів та фруктів. Гірники Привілля не раз показували зразки геройської праці. Комбайнер шахти № 1-З П. А. Десятиріченко довів продуктивність комбайна «Донбас» з 4 тисяч до 9 тисяч тонн вугілля на місяць. Його досвід був поширений серед гірників нашої країни, а також і Угорщини. Комсомольська бригада шахти «Привільнянська-Південна», очолювана В. К. Будним, в 1962 році довела продуктивність комбайна «ЛГД-1» до 20 тисяч тонн вугілля на місяць - це була найвища продуктивність в Донбасі. В 1963 році добова комплексна бригада І. А. Ковальчука з цієї ж шахти видобула за місяць 80 339 тонн вугілля. Це світовий рекорд
видобутку палива з однієї лави. За видатні трудові успіхи І. А. Ковальчуку присвоєно звання Героя Соціалістичної Праці.
Напередодні 50-річчя встановлення Радянської влади на Україні шахта «Привільнянська- Південна» нагороджена пам'ятним Червоним прапором ЦК КП України, Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради.
В місті є середня та восьмирічна школи, школа робітничої молоді, професійно-технічне училище, Будинок культури, кінотеатр; лікарня на 110 ліжок. 4 спортивні товариства об'єднують понад 1000 фізкультурників. За семирічку шахтарі Привілля одержали 12,2 тис. кв. м житла, крім того, зведено 1815 індивідуальних будинків. В місті прокладено 40 км водопроводу, 14 км тротуарів, майже всі вулиці заасфальтовано, висаджено близько 50 тис. декоративних дерев.
Село Асесорське засноване в 1695 році служилими людьми та селянами-втікачами. З 20-х рр. XVIII століття називалося Привільним. З кінця XVIII століття почалася розробка вугільних пластів, що виходили на поверхню.
Уродженцеві Привілля полковнику В. І. Да- виденку присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Очолює «Привільнянське-Північне» шахтоуправління Герой Радянського Союзу Ф. Т. Тимонов. На шахтах Привілля працюють Герої
Соціалістичної Праці П. К. Поджаров та М. П. Простаков.
В околицях міста археологами знайдені рештки стоянок епохи бронзи (III-І тисячоліття до н. е.) та салтівської культури (VIII-X століття н. е.).
Дивиться також інші населені пункти району: