Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Історичний інтернет-довідник
Історичний інтернет-довідник
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Луганськa область

На крайньому сході Радянської України, в басейні середньої течії Сіверського Дінця, розкинулися землі орденоносної Луганщини - колиски гірничої промисловості індустріального Донбасу.
Луганщина славиться своїми революційними і трудовими подвигами, що їх здійснили робітничий клас, селянство та інтелігенція в роки боротьби з самодержавством, встановлення і зміцнення Радянської влади, в період корінних господарсько-політичних перетворень і побудови соціалізму в нашій країні. Трудящі області, проявили справжній героїзм в роки Великої Вітчизняної війни і відбудови народного господарства, вносять гідний вклад у створення матеріально-технічної бази комунізму. їх натхненною і самовідданою працею Луганщину за роки Радянської влади перетворено в один з найбільших індустріальних районів не тільки України, а й усього Радянського Союзу.
За успіхи, досягнуті трудящими області у господарському і культурному будівництві, Указом Президії Верховної Ради Союзу РСР від 28 січня 1967 року Луганську область нагороджено орденом Леніна.
Область утворено 3 червня 1938 року. Її територія простягається з півдня на північ більш як на 250 км і з заходу на схід на 190 км. Займаючи площу в 26,7 тис. кв. км, вона належить до найбільших областей Радянської України. На півночі, сході і півдні межі області збігаються з державними кордонами Української РСР. Тут вона межуе з Бєлгородською, Воронезькою і Ростовською областями РРФСР. На південному заході до земель Луганщини прилягають землі Донецької, а на північному заході - Харківської областей УРСР. В адміністративному відношенні область поділяється на 18 адміністративних районів і 14 міст обласного підпорядкування.
Територія області поділяється Сіверським Дінцем на дві частини: меншу - правобережну і більшу - лівобережну. Правобережжя становить найвищу (367 м -
Могила Мечетна) центральну частину Донецького кряжа. Він утворений потужними товщами осадочних порід стародавніх морів, що колись існували тут. Найхарактернішою рисою рельєфу кряжа є чергування горбкуватих вододільних просторів з глибокими, крутосхилими річковими долинами і сухими балками. До долини річок Міусу і Нагольної висоти Донецького кряжа спадають, і південні схили переходять у Приазовську берегову рівнину. На північ кряж знижується поступово і до Сіверського Дінця обривається крутим уступом, утворюючи мальовничий високий правий берег річки.
Лівобережжя області зайняте Старобільською рівниною, головними елементами рельєфу якої є асиметричні міжрічкові простори і такі самі долини лівих приток Сіверського Дінця та на крайній півночі відрогами Середньоруської височини. Абсолютні висоти тут поступово спадають (від 216 до 50 м) на південь і південний захід до долини Сіверського Дінця. Вздовж лівого берега річки простягається порівняно неширока (16-18 км) терасова рівнина, яка покрита головним чином пісками, місцями складеними в дюни.
З мінеральних багатств в області найбільше значення мають поклади високоякісного вугілля, теплотворність якого коливається від 7 до 8,8 тис. калорій. їх запаси обчислюються десятками мільярдів тонн. Основні поклади вугілля зосереджені в правобережній частині області, тобто в зоні Донецького кряжа. Родовища вугілля розвідано і в деяких районах лівобережжя.
У Кремінському і Лисичанському районах відкрито родовища природного газу. Виявлено нафту. В багатьох районах області поширені вапняки, пісковики, крейда, мергель, піски, різні глини та інше, які широко використовуються в будівництві. На металеві корисні копалини надра області порівняно бідні. В Старобільську і Луганську є джерела лікувальних мінеральних вод.
Клімат помірно-континентальний з виразними посухами. В окремі роки посуха виявляється особливо інтенсивно. Клімат формується як під впливом місцевих факторів (географічна широта, висота над рівнем моря, характер підстилаючої поверхні та інше), так і під впливом тих атмосферних процесів, які відбуваються над територією Євразійського материка і океанами, що його обмивають. Середня температура найтеплішого місяця липня +21° і найхолоднішого місяця січня -7°. Багаторічними спостереженнями