Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Історичний інтернет-довідник
Історичний інтернет-довідник
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Новоайдарський район

Новоайдарський район розташований у центральній частині Луганської області, межує на півночі з Старобільським, на північному сході - з Біловодським, на сході-з Станично-Луганським, на півдні - з Слов'яносербським, на заході - з Лисичанським і на північному заході - з Кремінським районами Луганської області. Створений як адміністративна одиниця вперше у 1925 році, в сучасних межах існує з грудня 1966 року. Площа району - 1533,4 кв. км. Населення - 34,2 тис. чол., у т. ч. міського - 5,7 тис. чоловік (16,7 проц.), сільського - 28,4 тис. чол. (83,3 проц.).
Густота населення - 22,3 чол. на кв. км. На території району є 39 населених пунктів (одна селищна і 10 сільських Рад). З півночі на південь його перетинають річки Айдар і Євсуг, залізниця Москва - Донбас, автомагістралі Старобільськ - Луганськ та Сєверодонецьк - Луганськ.
Грунти на півночі - чорноземні, на півдні - піщані та супіщані.
Новоайдарський район сільськогосподарського напряму, спеціалізується на виробництві зерна, м'яса, молока. Тут розміщені 12 колгоспів, 3 радгоспи, птахофабрика. Площа сільськогосподарських угідь становить 100,2 тис. га (з яких 77 тис. га посівних і 2,9 тис. га сіножатей), крім того, тут є 27 тис. га лісів. У районі вирощуються зернові, технічні, овоче-баштанні культури та картопля. Головна технічна культура - соняшник.
Врожай озимої пшениці в 1967 році становив 22,6 цнт з га, жита - 18,9 цнт з га і кукурудзи - 23,3 цнт з га. Тваринницьке господарство має 44,2 тис. голів великої рогатої худоби, 87,5 тис. штук птиці. За 1966 рік державі здано 43,9 тис. цнт м'яса, 272 тис. цнт молока, 2,7 млн. яєць. На полях колгоспів та радгоспів району працюють 495 тракторів, 230 комбайнів, 340 автомашин.
Велика армія передовиків сільськогосподарського виробництва трудиться в колгоспах і радгоспах.
Понад 30 років працює бригадиром тракторної бригади Новоайдарської птахофабрики Герой Соціалістичної Праці Ф. С. Перова. Багато працівників відзначені урядовими нагородами: в 1948 році одержали орден Леніна тракторист колгоспу ім. Карла Маркса Я. А. Кузьменко (за високі врожаї зернових), колгоспники артілі «Червоне село» (села Новоахтирка) Ф. X. Вечеренко і Я. Д. Дубина - за високі врожаї пшениці. В галузі тваринництва за 1966 рік орденами і медалями нагороджено 53 чол., зокрема орденом
Леніна - завідуюча молочно-товарною фермою колгоспу «Комсомолець» Р. Д. Сухіна (село Царівка) і доярка радгоспу «Новий Айдар» Г. А. Черножук (селище Побєда).
На території району розміщено промислові підприємства місцевого значення - районне відділення «Сільгосптехніки», друкарня, комбінат побутового обслуговування, молокозавод, харчокомбінат. На цих підприємствах працюють 309 робітників.
В районі є 125 магазинів і 7 підприємств громадського харчування. Товарообіг за 1966 рік становив 10,5 млн. карбованців.
У 5 середніх, 17 восьмирічних, 17 початкових, 2 школах-інтернатах і школі робітничої молоді навчаються 5552 учні, працюють 395 вчителів (32 з яких - «Відмінник народної освіти УРСР»). Вчителька початкової школи В. О. Андрієнко (село Ковпаки) за довгорічну виховну роботу удостоєна ордена Леніна.
Мережа культурно-освітніх установ представлена районним Палацом культури, 29 сільськими клубами, 2 районними і 22 сільськими бібліотеками з загальним фондом 192 тис. книг. 2 бібліотеки працюють на громадських засадах. Населення обслуговують 37 кіноустановок. Тричі на тиждень виходить районна газета «Красное знамя» тиражем 3620 прим. Місцеве відділення товариства «Знання» налічує 500 членів, серед них - партійні і комсомольські працівники, спеціалісти і передовики сільського господарства, вчителі, лікарі.
В районній, 4 дільничних лікарнях, 2 амбулаторіях, 22 фельдшерсько-акушерських пунктах, 7 колгоспних пологових будинках працюють 28 лікарів і 145 працівників з середньою медичною освітою.
За 1966 рік споруджено 3720 тис. кв. м житлової площі, 400 індивідуальних будинків. Села Новоайдарського району електрифіковані і радіофіковані. Дедалі більше у побут населення входить телебачення.
Орденами і медалями Радянського Союзу за подвиги на фронтах Великої Вітчизняної війни нагороджено 2208 жителів. Серед них - 3 Герої