Якщо ви помітили помилку в тексті, будь ласка виділить її мишею і натисніть CTRL+ENTER Також ми будемо дуже вдячні Вам за підтримку нашого проекту і його додавання в будь-яку популярну соціальну мережу, представлену нижче
Історичний інтернет-довідник
Історичний інтернет-довідник
Код для вставки нашого посилання на сайт або блог можна узяти ТУТ
Пошук від


Первомайськ

Первомайськ, місто обласного підпорядкування, розташоване на берегах річки Лугані - притоки Сіверського Дінця, по залізничній лінії Дебальцеве-Попасна. Населення - 47,7 тис. чоловік, а разом з містами Попасна, Золоте, Гірське і селищами міського типу Тошківка і Нижнє, підпорядкованими Первомайській міськраді, - 139,1 тис. чоловік.
До другої половини XVIII століття постійного населення на території, що тепер займає Первомайськ, не було. Першими поселенцями в цьому районі були селяни, переселені з різних місць Слов'яносербського повіту, які у 1765 році побудували кілька мазанок на лівому березі річки Лугані. Новий населений пункт одержав назву Петро-Мар'ївка. Мешканці його займались тваринництвом і хліборобством.
В кінці ХУНТ століття на околицях Петро-Мар'ївки колишні військові Четчиков і Соколов одержали великі наділи землі. Вони привезли сюди кілька кріпацьких родин і заснували нове поселення - Четчиківку, яка на початку XIX століття називалася Олександрівною і Сокологорівкою.
Тяжким було життя кріпаків. Цілими днями, від зорі до зорі, змушені вони були працювати на поміщика. А після такої виснажливої роботи «відпочинок»-кілька годин сну у вологих, напівповалених халупах, землянках або у панській стайні.
В поселеннях панували безкультурність і неуцтво. Шкіл або яких-небудь культурно-освітніх закладів зовсім не було. Зовсім не було і медичного обслуговування, що призводило до великої смертності серед населення.
Реформа 1861 року не поліпшила життя селян. Крім великого викупу за землю, вони повинні були платити і оброк не менший, ніж до скасування кріпацтва.
Вважалося, що колишні кріпаки одержали землю. Але яку? Найгіршу, непридатну. Але і за неї повинні були платити великі викупні платежі. Так, наприклад, селяни Олександрівни повинні були виплатити за 76 десятин землі викупних платежів поміщикові 2280 карбованців.
В кінці XIX століття на території теперішнього міста Первомайська було шість невеликих, розташованих в трьох-п'яти верстах одне від одного сільських поселень. В кожному із них налічувалось до десятка дворів. Найбільше село Олександрівна у 1885 році мало 16 дворів і 73 мешканці.
Дальше зростання цих поселень йшло з розвитком вугільної промисловості і будівництвом залізниці.
Про поклади кам'яного вугілля на території села Олександрівни було відомо ще на початку XIX століття. Але видобували його примітивно, для домашніх потреб. В основному розроблялися пласти, які виходили на поверхню.
З 1851 року видобутком вугілля для продажу в Бахмут почали займатись поміщики. Але їх шахти були маленькими, з похилими ходами. Тільки у 70-х роках поміщиком Четчиковим були закладені досить великі шахти «Анна» і «Олександр», з вертикальними стовбурами. Вони були теж примітивні. Ніякої, механізації, вугілля подавалося на поверхню з допомогою кінного підйому. Робітники працювали по 12-15 годин на добу в нестерпно тяжких умовах. Шахтарі спускались в шахти з каганцями, для яких пальне купували на свої кошти.
У 80-х роках в Донбасі розгорнулось будівництво залізниць, металургійних та інших заводів. У зв'язку з цим збільшується потреба у вугіллі. З пуском Юзівського (тепер Донецького) металургійного заводу в 1872 році Петро-Мар'ївським вугільним акціонерним товариством відкривається Петро-Мар'ївський рудник, який об'єднував 5 шахт: «Марія» (тепер шахта ім. Менжинського), «Похила», «Волков», «Касаткін», «Ернест», де розроблялися пласти з коксівним вугіллям.
За 3 кмвід Петро-Мар'ївки, на залізничній лінії Дебальцеве-Попасна, у грудні 1878 року створено станцію Варваропілля (тепер ст. Первомайськ). Завдяки цьому з шахт тепер можна було легко вивозити вугілля в інші райони. До того ж це послужило новим поштовхом для розвитку тут промисловості.
У 1878 році в цьому районі закладається великий Варваропільський рудник. Розширюються і переобладнуються діючі шахти. Вони оснащуються новою, як на той час, технікою.
Особливо інтенсивно розвивалась промисловість в межах сучасного міста в останньому десятиріччі XIX століття, в період промислового піднесення. В цей час тут споруджується близаветинський рудник (шахта «Тетяна»), провадяться розробки вапняку на Сокологорівці, а паперова фабрика,



Дивиться також інші населені пункти району: