Сторінка 1 з 8
Успенка - селище міського типу, розташоване на правому березі річки Ольхової, притоки річки Лугані, на відстані 25 км на південний схід від Луганська і 4 км від станції Лутугине (на залізничній лінії Родакове-Лиха). Через селище проходить автомагістраль Луганськ - Красний Луч. Населення 18,8 тис. чоловік.
Історія виникнення селища відноситься' до другої половини XVIII століття. Першими поселенцями його були кріпаки - втікачі з різних місцевостей Росії та України. Одним з перших поселень була слобода Ольхова, яка виникла у 1755 році на березі річки Ольхової. З 1764 року село стало називатися Успенкою. Проте західну частину селища і досі ще називають Ольхівкою.
Майже одночасно з Успенкою на берегах ріки Ольхової виникли й інші поселення, розташовані на відстані 2-3 км від Успенки: Водяне, Куцурбівка і Малюки, які з часом злилися з Успенкою і утворили єдине селище.
У 1802 році в районі Успенки почали діяти перші шахти, які згодом дістали назву Успенського рудника. За період з 1803 по 1827 рік на шахтах Успенки було видобуто 903,5 тис. пудів вугілля.
Із збільшенням кількості шахт поступово зростала і сама Успенка. Напередодні скасування кріпацтва тут нараховувалось 338 дворів і проживало 2382 чоловіка. В селі почала діяти поштова станція, щороку відбувалися 2 ярмарки.
Розвиток в країні і насамперед на півдні, металургійної і металообробної галузей промисловості після скасування кріпацтва різко підвищив попит на вугілля. Скрізь у Донбасі починається будівництво нових шахт, реконструюються існуючі. Зазнають змін і шахти Успенки. Вони різко збільшують видобуток вугілля. Цьому особливо сприяло будівництво у 1870 році залізниці Харків - Царицин. У ці роки іноземний капітал проникає і в Успенку. З 1891 року навколо Успенки почали будувати шахти німець Шмідт, французи Клод, де Вуар та інші. В південно-західній частині Успенки у 1896 році бельгійське акціонерне товариство доменних печей і фабрик почало будівництво Ольховського чавуноливарного заводу. Будівництво закінчилося у 1898 році. У 1900 році завод видав 5,6 проц. усієї кількості чавуну, який вироблявся на півдні Росії. Будівництво Ольховського металургійного заводу, швидке промислове зростання Луганська збільшували попит на вугілля. У зв'язку з цим у кінці 90-х років XIX століття в районі Успенки виникає кілька нових шахт, найбільшими з яких були три шахти іноземного капіталіста Кукса - «Марія», «Аліса» і «Микола».
Розвиток промисловості супроводжувався пролетаризацією селян Успенки і зростанням чисельності населення селища. За 20 років воно зросло більш як у 2 рази і на 1897 рік вже дорівнювало 4967 чоловік.
Умови праці на заводі і особливо на навколишніх шахтах, у тому числі на шахтах Успенки, були нестерпно тяжкими. Робочий день, як правило, тривав 12 годин на добу, а нерідко дорівнював 14-16 годин. Шахти майже не вентилювалися, вміст вуглекислоти у повітрі перевищував норму у 10 разів і становив 0,4 процента замість допустимих 0,04 процента. У таких умовах робітник міг працювати не більше 10-12 років, після чого він ставав зовсім непрацездатним. Широко застосовувалася дитяча праця. Малолітні працювали в шахтах Успенки у дві зміни по 12 годин кожна.
У гонитві за наживою місцеві й іноземні капіталісти заощаджували за рахунок робітників на всьому і, насамперед, на техніці безпеки, яка майже повністю була
відсутня на підприємствах. Нещасні випадки, які призводили до каліцтва і смерті робітників, були звичайним явищем. До того ж адміністрація застосовувала систему штрафів, обрахувань і недоплачувань з будь-якого приводу, урізуючи тим самим і без того злиденні заробітки робітників.
Вкрай тяжкими були житлові умови. Більшість шахтарів Успенки жило у будівлях барачного типу площею у 27 кв. м і обсягом 51,7 кубічних метра, зроблених в одну дошку. У такому приміщенні жило від 10 до 15 чоловік. Якщо виключити обсяг печі, меблів і різного начиння, то на кожного жителя рудника у середньому припадало від 4,56 до 2,1 куб. метра повітря і від 2,68 до 1,46 кв. метра підлоги. І ці окремі будиночки ще вважалися кращим житлом. Що ж до артільних балаганів, то в них була ще більша скупченість.
У закабаленні і зубожінні робітників чималу роль відігравала і тодішня система торгівлі. У рудничних крамницях ціни на товари були вище звичайних на 20-50 процентів. Робітники не мали змоги купувати необхідні товари в інших місцях, бо більшу частину своєї заробітної плати вони
Дивиться також інші населені пункти району: